Jak różne religie i prądy rozumieją życie po śmierci?
Katolicy - Pełnia życia, przemieniona ziemia, nowe niebo

Muzułmanie
- Raj jest nagrodą dla dobrych. Opis raju jest bardzo materialistyczny i hedonistyczny

Azja
– reinkarnacja a potem rozpłynięcie się w nicości

Komuniści
- raj, osiągalny nie dla umierającego lecz dla przyszłych pokoleń to utopia społeczeństwa bezklasowego

Grecy - mity mówiły o polach elizejskich, snujących się cieniach które utraciły pamięć

Epikureizm
- śmierć nie należy do życia, kiedy śmierć przychodzi nas już nie ma

Życie po życiu?

Opowieści o śmierci klinicznej i przeżyciach nie dotyczą tamtego świata. Reanimacja nie jest wskrzeszeniem, bo osoby te nie umarły (śmierć kliniczna to jedynie nazwa wykorzystująca słowo "śmierć"). Wszystko co widzą osoby które przeżyły śmierć kliniczną pochodzi z tego świata - jakkolwiek jest bardzo sugestywne i może mówić o najgłębszych ludzkich pragnieniach. Widzenie białego tunelu, odczuwanie miłości, obserwowanie siebie spoza ciała itp. - są to konkretne skutki spowodowane chemią mózgu, w szczególności jego głębokich partii, ustaniem świadomości itp. Efekty te daje się już wywołać bezpośrednio stymulując mózg. Owe doświadczenia nie wnoszą nic nowego do tego co wiemy o życiu wiecznym i Bogu, nie są one człowiekowi potrzebne bo jest możliwość poznania, i to głębsza jeszcze, wszystkich potrzebnych informacji z Objawienia i nauki Kościoła.


Cechy życia po śmierci

Będę sobą - Pozostaniemy w naszej własnej tożsamości, będziemy znali starych znajomych, poznawali nowych, będziemy poznawać świat, który będzie nieskończony.

Wspaniałe ciała
- Budulec naszego ciała wymienia się co 7 lat, więc to nie materia stanowi o istocie nas samych. Po zmartwychwstaniu otrzymamy nową materię budującą nas, materię która będzie mieć niezwykłe właściwości, takie jak ciało Jezusa po zmartwychwstaniu.

Aktywność
- Św. Teresa z Lisieux umierając mówiła "wchodzę do życia". Możemy być pewni naszej niespożytej aktywności pełnej nowych doznań i przeżyć.Oprac. Marcin Niewalda
© Parafia św. Paschalisa w Raciborzu 2011r. Projekt i wykonanie: o. Barnaba Lewkowicz ofm